Ismerd meg Újbudát! Sétasorozat 2025 tavaszán
3 helyszín, 3 időpont
Séta a régi Albertfalván
2025. március 30., vasárnap, 14 óra
Találkozó: Albertfalvi Hely- és Iskolatörténeti Gyűjtemény, 1116 Budapest, Pentele utca 8.
Miről lesz szó?
Megismerkedünk a környék korai történetével, és megtudjuk, hogy mi volt a szerepe Mária Teréziának Albertfalva létrehozásában. Történetek hangzanak el a betelepült és az itt élt híres asztalos családokról és a Szent Mihály templom felépítéséről, valamint a hozzá fűződő helyi legendáról. Megismerkedünk a község kiemelkedő személyeinek szobraival is, és megtudjuk, hogy mi kapcsolja össze a városrészt a bécsi Albertinummal. Felelevenítjük az Osztrák-Magyar Monarchia egyetlen repülőgépgyárának történetét, és az OTI lakótelepen szó lesz a két világháború közötti időszak leghírhedtebb panamájáról is.
Szerelmek a Bartókon és más történetek
2025. április 13., vasárnap, 14 óra
Találkozó: Budapest, XI. kerület, Szent Gellért tér, Forráskút
Miért érdemes eljönni?
Mert a séta során megtudhatjuk, hogy hogyan hatott a kiegyezést követő építkezési hullám a Gellért-alja átalakulására? Hogy unokáink fürödhetnek-e még a Gellért Fürdő gyógyvizében? Hol voltak a kávéházak, és kik voltak a törzstagjaik? Az újabb kutatások szerint hogyan ihlette meg a szerelem az itt élő írókat, költőket, s hogy miért is jó, hogy Móricz Zsigmond szobra átkerült a jelenlegi helyére? Ki volt a Lágymányosi Nábob, és miért szólhatott bele a környék kialakításába? Végezetül átsétálunk a Szent Imre szoborhoz, ahol fény derül egy újabb szerelmi történetre.
Hol vannak a boszorkányok? Tavaszi séta a Gellért-hegyen
2025. április 27., vasárnap, 14 óra
Találkozó: Búsuló Juhász Étterem előtt, Budapest, XI. kerület, Kelenhegyi út 58.
A séta során megismerkedünk a hegy kialakulásával és a barlangok titkaival. Elképzeljük az első eraviszkusz-kori települést, és megismerkedünk a hegy későbbi eseményeivel is. A teraszokhoz érve átsétálunk a nemzeti összetartozást jelképező rózsakerten és persze nem hagyjuk ki a szobrokat sem. A történetek folyamából kiderül az is, hogy éltek-e itt boszorkányok, és hogy mi is volt az a híres Gellért-hegyi boszorkányjárás? A villasorra érve „átlépünk a XX. századba”, és az épületek titkai hallatán megelevenednek előttünk az embermentő svéd diplomaták és az itt élt híres emberek. Megkeressük a Minerva utca névadójának titokzatos szobrát, majd a Kelenhegyi-úti Műteremház csodás szecessziós épületét. Végül a szőlőtermelők emlékére emelt Szent Vince szobor mellett lesétálunk a Gellért térre.
Idegenvezető: Mika Edit helytörténész
A séták ingyenesek, de regisztráció szükséges.
Regisztráció az alábbi linken: https://bit.ly/ujbudai_setak2025
A séták könnyen teljesíthetőek, gyerekeknek és idősebbeknek egyaránt!
Várunk mindenkit szeretettel!